Звернення в поезіях Павла Тичини до «вічних» тем, поєднання тенденцій символізму, неоромантизму, експресіонізму, імпресіонізму. Художнє відтворення національно-визвольного пробудження народу, уславлення борців за вільну Україну
(Розробка уроку української літератури в 11 класі вчителя Н. Гавінської)
Початкові
зауваги:
Цей урок є другим у системі з
2-х уроків з вивчення творчості П.Тичини. На попередньому уроці учитель,
застосувавши прийом конструктивної бесіди, актуалізував знання учнів про
складні суспільно-історичні умови, в яких існувала українська література
20-30-х років ХХ ст., про «розстріляне відродження»; а також школярі оглядово
ознайомилися з життям і творчістю П.Тичини, послухали інтимну лірику поета.
Окремі одинадцятикласники отримали індивідуальні завдання (за вибором учнів) на
наступний урок: 1) «мультимедійникам» – сформувати презентацію про найяскравіші
моменти з життя П.Тичини та з ілюстраціями до творів, які вивчаються; 2)
«історикам» – підготувати повідомлення про історичний бій під Крутами та
вшанування пам'яті його героїв; 3) «літературознавцям» – зробити короткий
аналіз передбачених навчальною програмою поезій з ранньої творчості П.Тичини (з
акцентом на синтаксичні особливості та символіку і авторські неологізми). Учитель попередньо консультує, якщо виникає
потреба, учнів, які обрали для
виконання певне завдання, та обов’язково
заздалегідь переглядає учнівську презентацію, щоб виправити ймовірні помилки.
Мета
уроку: допомогти
учням усвідомити зумовлений особливостями тогочасної епохи трагізм творчої долі
П.Тичини та зрозуміти ідейно-естетичне багатство його поезій (раннього
періоду); сприяти розвитку у школярів навиків виразного читання та аналізу
лірики (із застосуванням знань з теорії літератури); стимулювати вміння
висловлювати власні думки; виховувати почуття гуманізму, патріотизму,
естетичний смак.
Очікувані
результати: одинадцятикласники
засвоюють основні відомості про життєвий і творчий шлях поета-новатора; вміють
аналізувати рекомендовані навчальною програмою поезії П.Тичини, визначати
тематику і проблематику та стильові ознаки цих віршів, висловлювати власні
враження.
Обладнання: мультимедійна система для демонстрації учнівської
презентації, тексти творів П.Тичини.
Тип
уроку: урок-дослідження
Хід уроку
І.
Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми і мети уроку.
ІІ.
Актуалізація опорних знань учнів.
·
Демонстрація
«біографічної» частини учнівської презентації про П.Тичину з паралельною
актуалізацією знань про життєвий шлях поета (методом фронтального опитування чи
індивідуального повідомлення учнів – на розгляд педагога).
·
«Гронування» на тему «Психологічний портрет
Павла Тичини» (із записом у зошити).
·
«Мікрофон»:
учні висловлюють власні думки і враження від творів П.Тичини, розглянутих на
попередньому уроці («О панно Інно…», «Ви знаєте, як липа шелестить…»).
ІІІ.
Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу, формування вмінь та
навичок.
·
Виразне
читання поезії П.Тичини «Арфами, арфами…» (на фоні відповідної ілюстрації з
презентації на екрані).
·
Аналіз
поезії підготовленим учнем-«літературознавцем» (з доповненнями учителя про
«кларнетизм»).
·
Повідомлення
учня-«історика» про подвиг українських юнаків у бою під Крутами та вшанування
пам'яті героїв – на фоні відповідних ілюстрацій (картини А.Климка,
Л.Перфецького, зображення пам’ятних знаків).
·
Виразне
читання поезій П.Тичини «Пам'яті тридцяти», «Одчиняйте двері»..
·
Аналіз
цих поезій (учні висловлюють міркування щодо наявності у віршах ознак
символізму, неоромантизму, експресіонізму, імпресіонізму, «кларнетизму»).
ІV.
Закріплення знань умінь та навичок
·
Учитель
зачитує вірш Є.Маланюка «Сучасники» із присвятою Павлові Тичині і ставить перед
учнями завдання:
-
знайти у прослуханому вірші асоціативні образи з вивчених поезій П.Тичини; записати у зошити асоціативні ряди
- пояснити
вислів: «…від кларнета твого – пофарбована дудка зосталась…», з'ясувати, на які події із
життя П.Тичини натякає Є. Маланюк.
V. Підведення підсумків уроку
·
Інтерактивна
вправа «Займи позицію і обґрунтуй свій вибір» :
-
Чи потрібен детальний аналіз ліричного твору – чи, можливо, це порушує цілісне
естетичне сприйняття поезії? (Учні вибирають між «Так», «Певною мірою», «Ні»).
VІ. Домашнє завдання: вивчити напам'ять один із
рекомендованих програмою творів П.Тичини, вміти аналізувати вивчені поезії.
Немає коментарів:
Дописати коментар